ILYET ÉN IS TUDNÉK
Hányszor állítottuk már, hogy "ilyet én is tudnék", amikor dollármilliókat érő fesményeket, fotókat látva azon morfondírozunk, hogy miért kerül az adott alkotás annyiba amennyi. Példának okáért, van egy fotó egy krumpliról. Egymillió euróért vette meg egy gyűjtő és bekerült a világ húsz legdrágább fotója közé.
Az egymillió eurós fotón nem üstökös, hanem egy burgonya van sötét háttér előtt, éles fénnyel bevilágítva. Íme a kép:
A kép készítője a népszerű portréfotós, Kevin Abosch, akinek az alkotásai műgyűjtői körökben igen keresettek. Általában sztárokat és nagyon gazdag embereket szokott fotózni, de egy nap gondolt egyet és lefotózott egy krumplit is a műtermében.
A képet párizsi otthonában akasztotta a falra egy 162x162 centis dibondon, de kénytelen volt túladni rajta, amikor egy rendszeres vevője meglátogatta és szó nélkül otthagyott érte egymillió eurót.
A kép címe egyébként: Krumpli #345 (2010), tehát feltételezhető, hogy van még legalább 344 krumplifotója ott, ahonnan ez jött!
Messze nem ez a legfurcsábban túlértékelt fotó a történelem során. Itt van például Peter Lik. 2014-ben 6,5 millió dollárért vette meg egy ismeretlen gyűjtő az alábbi képet és ezzel a fotósnak már két képe is van a világ legdrágább fotóinak tízes listáján (és négy a top20-ban).
A vásárlás hírére a Guardian egyik műkritikusa kelt ki magából, mondván ezek után a fotózás tényleg nem tekinthető művészetnek.
Forrás és fotók: fotoapparat.hu; index.hu; petapixel.com